Odbiornik SDR 0-30Mhz z tunera DVB-T

sdr3

Odbiornik DVB-T telewizji cyfrowej naziemnej można wykorzystać do odbioru pasm radioamatorskich.
Należy wybrać tuner ze scalakiem RTL2832u. Bez modyfikacji możemy słuchać od 60 do 1700Mhz. Modyfikacja polega na podłączeniu się anteną poprzez balun 1/4 bezpośrednio na wejście scalaka nogi 1 i 2 i wtedy mamy możliwość odbioru w całym zakresie fal krótkich 0-30Mhz.

Dodatkowy odbiornik na KF za parę złotych to na pewno przydatny sprzęt szczególnie w radioklubie.
Tuner DVB-t który można wykorzystać musi mieć w środku scalak RTL2832u . Do swojego odbiornika użyłem tuner LV5TDLX . W internecie można znaleźć sporo opisów jakie tunery działają i jak zainstalować. Do poprawnej pracy potrzebny jest w miarę sprawny komputer z zainstalowanym directX , framework3.5 oraz Java runtime enviroment.

Z tunera wylutowałem pierwszego scalaka i parę niepotrzebnych elementów pasywnych, oraz przyciąłem laminat coby zrobić miejsce na gniazdo antenowe RCA i balun 1:4. Istotne okazało się podłączenie anteny do tunera przez transformator z separacją galwaniczną. Nie ma połączenia masy anteny i masy komputera.sdr2

Instalujemy najpierw oryginalne sterowniki od tunera. Następnie uruchamiamy program ZADIG w opcjach wybieramy List All Devices, następnie z listy wybieramy nasz tuner  i klikamy podmień sterowniki. Następny krok to instalacja programu HDSDR , a po instalacji do jego katalogu wklejamy plik ExtIO_RTL.dll I od tej chwili mamy odbiornik SDR od 60-1700Mhz.
Aby nasz odbiornik pracował na falach krótkich, należy podłączyć się anteną bezpośrednio pod scalaka RTL2832u pod nóżki 1 i 2 poprzez transformator dopasowujący 1:4 i w programie w ustawieniach tunera wybrać direct sampling -I Input. Do swojego tunera dorobiłem zestaw filtrów pasmowych przełączanych diodami PIN i całość została zapakowana do obudowy metalowej T12.

sdr1

Lista tunerów: http://sdr.osmocom.org/trac/wiki/rtl-sdr

Program ZADIG: http://sourceforge.net/projects/libwdi/files/zadig/

Program HDSDR: http://www.hdsdr.de/

plik dll: https://github.com/josemariaaraujo/ExtIO_RTL
plik jest w katalogu release

 

Dodatkowe filtry BPF wykonałem według projektu: http://yu1lm.qrpradio.com/HF-6m%20BP%20YU1LM%20ver3.pdf

Schemat i płytka na elementach smd