CW Keyer


Nie wszystkie radia posiadają wejście na automatyczny klucz telegraficzny. Aby pozbyć się tej niedogodności można sobie dorobić zewnętrzny , dodatkowy układ. W świecie radio był przedstawiony projekt DL4YHF który tutaj zastosowałem dorabiając do niego płytkę drukowaną . Wsad do procka można pobrać stąd lub ze strony autora.

http://www.qsl.net/dl4yhf/pic_key.html

Schemat

Płytka

SPłytkaSchemat 

Słuchawka Bluetooth jako mikrofon do radiostacji


Firma Jabra wypuściła moduł do telefonów komórkowych nie posiadających bluetooth. Dzięki temu w można w nich korzystać ze słuchawek bezprzewodowych. Jako że jest to dość uniwersalne urządzenie dało się je zaadoptować do radiostacji. Podłączamy moduł pod gniazdo mikrofonowe oraz gniazdo słuchawek i włączając funkcję VOX możemy sobie pracować na radiu nie będąc uwiązanym do niego żadnym kabelkiem. Modulacja jest bardzo ładna z lekkim pogłosem ,  zależy ona głównie od jakości słuchawki jaką posiadamy. Trochę jest zabawy z ustawieniem VOX-a . Testowałem z moim TS-2000 i jest całkiem fajnie.

Korba do TS-2000


Posiadając Kenwooda TS-B2000 i korzystając z RC-2000 mobilnego panela sterującego po prostu musiałem sobie dorobić normalną gałkę do pracy na KF czy też UKF-ssb.  Gałka z korbką napędza tarczę z dziurkami na którą patrzą 2 transoptory szczelinowe. Sygnał z transoptorów podawany jest bezpośrednio na enkoder w panelu radia. Funkcjonuje to wyśmienicie. Jeden obrót gałki to zmiana o 1khz gdzie dla porównania w radiu musiałem wykonać prawie siedem obrotów gałeczki.  

More Articles ...

  1. Budzik Wigilijny