Słuchawka Bluetooth jako mikrofon do radiostacji


Firma Jabra wypuściła moduł do telefonów komórkowych nie posiadających bluetooth. Dzięki temu w można w nich korzystać ze słuchawek bezprzewodowych. Jako że jest to dość uniwersalne urządzenie dało się je zaadoptować do radiostacji. Podłączamy moduł pod gniazdo mikrofonowe oraz gniazdo słuchawek i włączając funkcję VOX możemy sobie pracować na radiu nie będąc uwiązanym do niego żadnym kabelkiem. Modulacja jest bardzo ładna z lekkim pogłosem ,  zależy ona głównie od jakości słuchawki jaką posiadamy. Trochę jest zabawy z ustawieniem VOX-a . Testowałem z moim TS-2000 i jest całkiem fajnie.

CW Keyer


Nie wszystkie radia posiadają wejście na automatyczny klucz telegraficzny. Aby pozbyć się tej niedogodności można sobie dorobić zewnętrzny , dodatkowy układ. W świecie radio był przedstawiony projekt DL4YHF który tutaj zastosowałem dorabiając do niego płytkę drukowaną . Wsad do procka można pobrać stąd lub ze strony autora.

http://www.qsl.net/dl4yhf/pic_key.html

Schemat

Płytka

SPłytkaSchemat 

Korba do TS-2000


Posiadając Kenwooda TS-B2000 i korzystając z RC-2000 mobilnego panela sterującego po prostu musiałem sobie dorobić normalną gałkę do pracy na KF czy też UKF-ssb.  Gałka z korbką napędza tarczę z dziurkami na którą patrzą 2 transoptory szczelinowe. Sygnał z transoptorów podawany jest bezpośrednio na enkoder w panelu radia. Funkcjonuje to wyśmienicie. Jeden obrót gałki to zmiana o 1khz gdzie dla porównania w radiu musiałem wykonać prawie siedem obrotów gałeczki.  

Budzik Wigilijny

Zamiast kupować i dawać zarobic chińczykom postanowiłem sam sobie zrobić budzik.
Konstrukcja oparta jest o wyświetlacz LCD pozyskany ze starej kasy fiskalnej, procesor Atmega16 i dodatki. Układ wskazuje czas , datę , dzień tygodnia , dwie temperatury i oczywiście alarm. Najwięcej czasu i kłopotu miałem z obudową , ale jakoś mi tam ona wyszła. Budzik miał być dla mnie, okazało się, że moja siostra równiez nie ma sprawnego budzika, więc pierwszy egzemplaż stał się prezentem pod choinkę, dlatego nazwa Budzik Wigilijny :)

 

SCHEMAT

PŁYTKA

SOFT