TRX KX3

TRX KX3

kx3 1

Takie małe a ma tyle możliwości że ho ho ....

 

Wszelkie informacje na stronie producenta http://www.elecraft.com/KX3/kx3.htm

Radio zmontowałem i użytkuje od 2013r i musze powiedzieć że działa wyśmienicie. Małe i lekkie tak że łatwo można je zabrać na dowolną wyprawę. Wadą jest słabo działający głośnik i słaba odporność na sąsiada nadającego obok z bloku.

TRX Pilgrim

TRX Pilgrim

pilgrim 2

TRX Pilgrim smd w/g SP5JPB z syntezą własnej produkcji

Będąc w 2011r w burzeninie na zjeździe SP QRP nabyłem płytki drukowane do budowy TRX Pilgrim. Zdobycie części do tego trx-a nie jest łatwe i tanie, budowa więc zajęła mi sporo czasu. Urządzenie wykonane jest według dokumentacji dostępnej na forum SP-HM

 

Czytaj więcej: TRX Pilgrim

TRX K3

TRX K3

k3 1

 

Transceiver Elecraft K3 jest następcą sławnego K2. Jest większy i bardziej zaawansowany technicznie od poprzednika. Wbudowane ma szereg funkcji usprawniających pracę na paśmie (dekodowanie CW,RTTY,PSK) ,oraz bardzo mocno rozbudowane DSP poprawiające czytelność sygnałów z pasma.

Czytaj więcej: TRX K3

TRX K2

Transceiver K2 firmy Elecraft jest opisywany jako jeden z lepszych TRX. We wszelkich tabelach porównawczych jest zawsze na bardzo wysokim miejscu. Patrząc na schemat urzadzenia jego prostą konstrukcję i fakt że jest oferowany tylko jako kit do samodzielnego montażu wydaje się to być troszkę dziwne. Gdy dostałem ten zestaw przekonałem się, że nie jest to kit w stylu Antek tylko naprawdę profesjonalne urządzenie.

Czytaj więcej: TRX K2

TRX Aquarius

TRX CW konstrukcji Włodka SP5DDJ .Budując go miałem zamiar podszkolić się na tyle w telegrafii by móc robić łączności na pasmach . Niestety skończyło się na zamiarach.

TRX Antek DDS

A to kolejna wersja popularnego Antka tym razem z syntezą częstotliwości i wyświetlaczem. W zawodach SP-QRP nie osiągnąłem super wyników ale fajnie się na nim pracowało. Radio podczas zjazdu technicznego w Burzeninie znalazło nowego urzytkownika, kolegę z czech.

 

TRX Antek

Zbudowałem ten TRX parę lat temu i sprawował się wyśmienicie. Zanim jednak zaczął pracować sprawił mi mnóstwo kłopotu. Niedopracowana konstrukcja i błędy spowodowały że parę razy radio londowało w najgłębszej szafie.

Czytaj więcej: TRX Antek

Odbiornik SDR 0-30Mhz z tunera DVB-T

sdr3

Odbiornik DVB-T telewizji cyfrowej naziemnej można wykorzystać do odbioru pasm radioamatorskich.
Należy wybrać tuner ze scalakiem RTL2832u. Bez modyfikacji możemy słuchać od 60 do 1700Mhz. Modyfikacja polega na podłączeniu się anteną poprzez balun 1/4 bezpośrednio na wejście scalaka nogi 1 i 2 i wtedy mamy możliwość odbioru w całym zakresie fal krótkich 0-30Mhz.

Czytaj więcej: Odbiornik SDR 0-30Mhz z tunera DVB-T

TRX Wakacyjny

TRX Wakacyjny

trx wakacyjny

 

Wakacyjny transcveiver SSB/CW - 80/20m opublikowany był między innymi w czasopiśmie Świat Radio Nr 7/99. Kupiłem zmontowane płytki nadajnika i odbiornika od kolegi SP1BKS i zacząłem zabawę w uruchamianie. Problemów było sporo ponieważ po dodaniu modułu wskaźnika częstotliwości okazało się że sygnał VFO ma za niski poziom żeby obsłużyć wszystkie płytki. Dobudowałem więc wzmacniacz na BF240 i zaczęło to chodzić całkiem przyzwoicie . Oczywiście musiałem sporo czasu poświęcić obwodom zasilania i ekranowaniu skali częstotliwości gdyż zakłócała niemiłosiernie. Nie udało mi się osiągnąć pełnej mocy nadajnika na obydwu pasmach - wyszło 4W na 3,5Mhz i 0.5W na 14Mhz. Trx jest zbudowany w oparciu o układy scalone NE612 podobnie jak Antek , Explorer i pewnie jeszcze wiele innych radii które to zapewniają całkiem przyzwoitą czułość w stosunku do ceny. Bez żadnych modyfikacji i kombinacji radio uzyskało przyzwoitą stabilność częstotliwości a kol SP1TJ przeprowadził na nim mnóstwo łączności krajowych i zagranicznych. Niestety nie posiadam zdjęcia tego radyjka ponieważ wykonałem je parę lat temu , a w chwili obecnej radio juz nie istnieje za sprawą kolejnego (trzeciego) właściciela który koniecznie chciał je upakować do mniejszej obudowy.